Hem : Produkter : Nätverk : Repeaters & transceivers : StarTech
StarTech.com 10 GbE-fiber-Ethernet-mediaomvandlare för 1/2,5/5/10 Gbps nätverk NBASE-T SFP till RJ45 Multigigabit enkelläges/flerläges fiberoptiskt till kopparnätverksbaserat Ethernet till Fiber Bridge - Fibermediekonverterare - 10GbE - 10GBase-LR, 10GBase-SR, 10GBase-T - RJ-45 / SFP+
Information
Beställningsvara
TillverkareStarTech
Artnr
MCM10GSFP
EAN
0065030878081
| Allmänt |
| Typ av enhet | Fibermediekonverterare |
| Formfaktor | Extern |
| Lokalisering | Australien, Japan, Nya Zeeland, Storbritannien, Europa, Nordasien |
| Nätverksfunktioner |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Typ av kablage | 10GBase-LR, 10GBase-SR, 10GBase-T |
| Datalänkprotokoll | 10GbE |
| Dataöverföringshastighet | 10 Gbps |
| Statusindikatorer | Strömförsörjning, länk OK |
| Funktioner | Auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), fullt duplexläge, 9 KB Jumbo Frame, VLAN Tagging |
| Standarder som följs | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an |
| Expansion/Anslutning |
| Gränssnitt | 1 x Ethernet 10GBase-T - RJ-45 1 x Ethernet 10GBase-LR/10GBase-SR - SFP+ |
| Diverse |
| Standarder som följs | UL, FCC, RoHS, PSE Mark |
| Strömtillförsel |
| Nätdel | Extern strömadapter |
| Mått och vikt |
| Bredd | 8 cm |
| Djup | 12.2 cm |
| Höjd | 3 cm |
| Vikt | 274 g |
| Mått och vikt (brutto) |
| Emballagets vikt | 350 g |
| Tillverkarens garanti |
| Service och support | Begränsad garanti - 2 år |
| Miljöparametrar |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 70 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 90% |
|