Hem : Produkter : Nätverk : Repeaters & transceivers : StarTech
StarTech.com 2-Port USB 3.0 Extender over OM3 Multimode Fiber, LC/LC, 2x 5Gbps USB-A Hub, 350m (1150ft) Range, Durable USB Fiber Optic Extender, Incl. 2x 10G MMF SFP+ modules - Optical USB Extender (F35023-USB-EXTENDER) - USB-förlängningskabel - USB 3.0 - över CAT 5e - 2 portar - upp till 350 m - TAA-kompatibel
Information
Beställningsvara
TillverkareStarTech
Artnr
F35023-USB-EXTENDER
EAN
0065030897389
| Allmänt |
| Typ av enhet | USB-förlängningskabel |
| Formfaktor | Extern |
| Nätverksfunktioner |
| Antal portar | 2 |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Datalänkprotokoll | USB 3.0 |
| Dataöverföringshastighet | 5 Gbps |
| Max överföringsavstånd | 350 m |
| Statusindikatorer | Strömförsörjning, länk |
| Funktioner | Punkt till punkt-länkläge (PtP), slitstarkt aluminiumhölje |
| Standarder som följs | USB 1.1, USB 2.0, USB 3.0 |
| Expansion/Anslutning |
| Gränssnitt | 2 x USB 3.2 Gen 1 - Type A 2 x Ethernet - LC multi-mode |
| Diverse |
| Inkluderade tillbehör | 3 strömadaptrar, 2 x SFP+ transceivers (LC multiläge) |
| Medföljande kablar | 1 x USB-A till Micro-USB-kabel av typ B - 50 cm |
| Standarder som följs | FCC, WEEE, EMI, RCM, OM3 |
| TAA-kompatibel | Ja |
| Strömtillförsel |
| Nätdel | Extern strömadapter |
| Installerat antal | 1 |
| Nätspänning | AC 100-240 V |
| Energiförbrukning vid drift | 15 Watt |
| Programvara / Systemkrav |
| Operativsystem erfordras | Apple MacOS, Linux, Microsoft Windows |
| Mått och vikt |
| Bredd | 9.3 cm |
| Djup | 5.7 cm |
| Höjd | 2.8 cm |
| Vikt | 271 g |
| Mått och vikt (brutto) |
| Emballagets bredd | 11.5 cm |
| Emballagets djup | 15.5 cm |
| Emballagets höjd | 12.5 cm |
| Emballagets vikt | 700 g |
| Tillverkarens garanti |
| Service och support | Begränsad garanti - 2 år Tekniskt stöd - livstid |
| Miljöparametrar |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 20 - 80% |
|