Hem : Produkter : Nätverk : Repeaters & transceivers : StarTech
StarTech.com - Fibermediekonverterare - 10GbE, 5GbE, 2.5GbE - över fiberoptik - 10GBase-LR, 10GBase-SR, 10GBase-X, 10GBase-T, 10GBase-R - SFP+ / RJ-45 - TAA-kompatibel
Information
Beställningsvara
TillverkareStarTech
Artnr
MCM10G6SSFP
EAN
0065030917094
| Allmänt |
| Typ av enhet | Fibermediekonverterare |
| Formfaktor | Vägg / rack / DIN-skena monterbar |
| Färg | Svart |
| Nätverksfunktioner |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Typ av kablage | 10GBase-LR, 10GBase-SR, 10GBase-X, 10GBase-T, 10GBase-R |
| Datalänkprotokoll | 100Mb LAN, 1GbE, 10GbE, 5GbE, 2.5GbE |
| Dataöverföringshastighet | 10 Gbps |
| Statusindikatorer | Strömförsörjning, länk/hastighet |
| Funktioner | Auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), fullt duplexläge, metallhölje, 16 KB Jumbo Frame, enkelt läge, LED-statusindikatorer, multimode, kompakt |
| Standarder som följs | IEEE 802.3 |
| Expansion/Anslutning |
| Gränssnitt | 1 x Ethernet 10GBase-X - SFP+ hona 1 x Ethernet 10GBase-T - RJ-45 hona |
| Diverse |
| Inkluderade tillbehör | Strömadapter |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 50,000 timmar |
| Standarder som följs | Plug and Play, FCC, RoHS, WEEE |
| TAA-kompatibel | Ja |
| Strömtillförsel |
| Nätdel | Extern strömadapter |
| Nätspänning | AC 100-240 V |
| Energiförbrukning vid drift | 3.75 Watt |
| Mått och vikt |
| Bredd | 7 cm |
| Djup | 9.4 cm |
| Höjd | 2.6 cm |
| Mått och vikt (brutto) |
| Emballagets bredd | 7 cm |
| Emballagets djup | 9.4 cm |
| Emballagets höjd | 2.6 cm |
| Emballagets vikt | 500 g |
| Tillverkarens garanti |
| Service och support | Begränsad garanti - 2 år |
| Miljöparametrar |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 5 - 95% RH (non-condensing) |
|