Hem : Produkter : Nätverk : Repeaters & transceivers : StarTech
StarTech.com Gigabit Ethernet Single Mode Fiber Media Converter SC 40 km - 1000 Mbps (ET91000SM402) - Fibermediekonverterare - 1GbE - 1000Base-LX, 1000Base-SX, 1000Base-T - RJ-45 / SC enkelläge - upp till 40 km - 1310 nm - för P/N: ETCHS2U, SVA12M2NEUA, SVA12M5NA
Information
Beställningsvara
TillverkareStarTech
Artnr
ET91000SM402
EAN
0065030846219
| Allmänt |
| Typ av enhet | Fibermediekonverterare |
| Formfaktor | Extern |
| Färg | Svart |
| Lokalisering | Nordamerika, Storbritannien, Europa |
| Nätverksfunktioner |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Typ av kablage | 1000Base-LX, 1000Base-SX, 1000Base-T |
| Datalänkprotokoll | 1GbE |
| Dataöverföringshastighet | 1 Gbps |
| Optisk våglängd | 1310 nm |
| Max överföringsavstånd | 40 km |
| Funktioner | Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), halvduplexläge, fullt duplexläge, robust |
| Expansion/Anslutning |
| Gränssnitt | 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 hona 1 x Ethernet 1000Base-LX/1000Base-SX - SC single-mode hona x 2 |
| Diverse |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 65,000 timmar |
| Standarder som följs | Plug and Play, FCC, RoHS |
| Strömtillförsel |
| Nätdel | Extern strömadapter |
| Nätspänning | AC 120/230 V |
| Mått och vikt |
| Bredd | 9.5 cm |
| Djup | 16 cm |
| Höjd | 2 cm |
| Vikt | 0.6 kg |
| Tillverkarens garanti |
| Service och support | Begränsad garanti - 2 år |
| Miljöparametrar |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 60 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 90% |
| Kompatibilitetsinformation |
| Designat för | P/N: ETCHS2U, SVA12M2NEUA, SVA12M5NA |
|