Hem : Produkter : Nätverk : Repeaters & transceivers : StarTech
StarTech.com HPE JD118B Compatible SFP Module, 1000BASE-SX, 1GbE Multi Mode (MMF) Fiber Optic Transceiver, 1GE Gigabit Ethernet SFP, LC Connector, 550m, 850nm, DDM, HPE 5900, 12500, 5500 - Lifetime Warranty (JD118BST) - SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC) (likvärdigt med: HP JD118B) - 1GbE - 1000Base-SX - LC multiläge - upp till 550 m - 850 nm
Information
Beställningsvara
TillverkareStarTech
Artnr
JD118BST
EAN
0065030868532
| Allmänt |
| Typ av enhet | SFP-sändar/mottagarmodul (mini-GBIC) |
| Formfaktor | Insticksmodul |
| Färg | Silver |
| Nätverksfunktioner |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Typ av kablage | 1000Base-SX |
| Datalänkprotokoll | 1GbE |
| Dataöverföringshastighet | 1.25 Gbps |
| Optisk våglängd | 850 nm |
| Max överföringsavstånd | 550 m |
| Funktioner | Fullt duplexläge, stöd för digital optisk övervakning (DOM), Digital Diagnostics Monitoring (DDM) |
| Standarder som följs | IEEE 802.3z |
| Expansion/Anslutning |
| Gränssnitt | 1 x Ethernet 1000Base-SX - LC multi-mode hona x 2 |
| Diverse |
| Standarder som följs | UL, FCC, RoHS, MSA |
| OEM-tillverkarekvivalent artikelnummer | HP JD118B |
| Mått och vikt |
| Bredd | 1.37 cm |
| Djup | 5.66 cm |
| Höjd | 1.25 cm |
| Vikt | 28 g |
| Tillverkarens garanti |
| Service och support | Begränsad garanti - livstid |
| Miljöparametrar |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 70 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 5 - 95% |
|