Hem : Produkter : Nätverk : Repeaters & transceivers : StarTech
StarTech.com MSA Uncoded Compatible QSFP+ Module, 40GBASE-SR4, 40GbE Multi Mode (MMF) Fiber Optic Transceiver, 40GE Gigabit Ethernet QSFP+, MPO Connector, 100m, 850nm, DDM, 40 Gbps QSFP+ - Lifetime Warranty (QSFP40SR4ST) - QSFP+ sändar/mottagarmodul - 40GbE - 40GBASE-SR4 - MPO multiläge - upp till 150 m - 850 nm - för P/N: PEX40GQSFDPI, PEX40GQSFPI
Information
Beställningsvara
TillverkareStarTech
Artnr
QSFP40SR4ST
EAN
0065030873567
| Allmänt |
| Typ av enhet | QSFP+ sändar/mottagarmodul |
| Formfaktor | Insticksmodul |
| Färg | Silver |
| Nätverksfunktioner |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Typ av kablage | 40GBASE-SR4 |
| Datalänkprotokoll | 40GbE |
| Dataöverföringshastighet | 40 Gbps |
| Optisk våglängd | 850 nm |
| Max överföringsavstånd | 150 m |
| Funktioner | Fullt duplexläge, stöd för digital optisk övervakning (DOM), Digital Diagnostics Monitoring (DDM) |
| Standarder som följs | IEEE 802.3ba |
| Expansion/Anslutning |
| Gränssnitt | 1 x Ethernet 40GBASE-SR4 - MPO multi-mode |
| Diverse |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 1,489,426 timmar |
| Standarder som följs | UL, FCC, RoHS, MSA |
| Mått och vikt |
| Bredd | 1.84 cm |
| Djup | 7.2 cm |
| Höjd | 0.85 cm |
| Vikt | 40 g |
| Tillverkarens garanti |
| Service och support | Begränsad garanti - livstid |
| Miljöparametrar |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 70 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 5 - 95% |
| Kompatibilitetsinformation |
| Designat för | P/N: PEX40GQSFDPI, PEX40GQSFPI |
|