Hem : Produkter : Nätverk : Repeaters & transceivers : StarTech
StarTech.com - USB-förlängningskabel - USB 3.0 - över CAT 6a/7/8 - 4 portar - upp till 100 m - TAA-kompatibel
Information
Beställningsvara
TillverkareStarTech
Artnr
C10043-USB-EXTENDER
EAN
0065030924245
| Allmänt |
| Typ av enhet | USB-förlängningskabel |
| Formfaktor | Kan monteras på skrivbord/yta |
| Färg | Svart |
| Lokalisering | Australien, Japan, Nya Zeeland, Nordamerika, Storbritannien, Europa |
| Nätverksfunktioner |
| Antal portar | 4 |
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Datalänkprotokoll | USB 3.0 |
| Dataöverföringshastighet | 5 Gbps |
| Max överföringsavstånd | 100 m |
| Statusindikatorer | Strömförsörjning, värd, länk |
| Funktioner | Robust, metallhölje, ström över kabel (PoC), punkt till punkt-länkläge (PtP), stålhus, VS6320-chipset, RS-232 genomgång |
| Standarder som följs | USB 3.0, USB 3.2 Gen 1 |
| Expansion/Anslutning |
| Gränssnitt | 1 x USB 3.0 (lokal enhet) - Type B hona 1 x RS-232 (lokal enhet) - 4-stifts terminalblock 1 x Ethernet (lokal enhet) - RJ-45 1 x USB (lokal enhet) - mikro-USB typ B 4 x USB 3.0 (fjärrenhet) - Type A hona 1 x RS-232 (fjärrenhet) - terminalblock 1 x Ethernet (fjärrenhet) - RJ-45 1 x USB (fjärrenhet) - mikro-USB typ B |
| Diverse |
| Inkluderade tillbehör | Monteringskit, 2 terminaler, strömadapter |
| Medföljande kablar | 1 x USB-A till USB-B-kabel - 1.8 m |
| Standarder som följs | Plug and Play |
| TAA-kompatibel | Ja |
| Strömtillförsel |
| Nätdel | Extern strömadapter |
| Installerat antal | 1 |
| Nätspänning | AC 100-240 V |
| Energiförbrukning vid drift | 60 Watt |
| Programvara / Systemkrav |
| Operativsystem erfordras | Apple MacOS, Linux, Microsoft Windows |
| Mått och vikt |
| Bredd | 15 cm |
| Djup | 10 cm |
| Höjd | 2.05 cm |
| Vikt | 350 g |
| Mått och vikt (brutto) |
| Emballagets bredd | 25 cm |
| Emballagets djup | 17 cm |
| Emballagets höjd | 8 cm |
| Emballagets vikt | 1.2 kg |
| Tillverkarens garanti |
| Service och support | Begränsad garanti - 2 år |
| Miljöparametrar |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 45 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 90 % (icke-kondenserade) |
|