| Allmänt |
| Typ av enhet | NAS-server |
| Värdanslutning | 2.5 Gigabit Ethernet / 10 Gigabit Ethernet |
| Modell | Kan monteras i rack - 1U |
| Total lagringskapacitet | 0 GB |
| Antal installerade enheter / moduler | 0 (installerad) / 10 (max) |
| Bredd | 43 cm |
| Djup | 58.2 cm |
| Höjd | 4.4 cm |
| Vikt | 9.43 kg () |
| Inbyggda enheter | 2 x fläktar, summer |
| Processor / Minne |
| Installerade processorer | 1 x AMD Ryzen 7 |
| Antal kärnor | 8-core |
| Max antal som stöds | 1 |
| Max. turbohastighet | 5.3 GHz |
| RAM | 32 GB (installerad) / 192 GB (stödd) - DDR5 |
| Installerat flashminne | 5 GB |
| Kontrollerkort |
| Typ | RAID |
| Gränssnittstyp | SATA 6Gb/s |
| RAID-nivå | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, RAID 50, RAID 60, JBOD |
| Nätverksfunktioner |
| Datalänkprotokoll | 10GbE, 5GbE, 2.5GbE, 100Mb LAN, 1GbE |
| Nätverks/transportprotokoll | IPv4, IPv6, PPTP, L2TP, IPSec, OpenVPN, WireGuard, QBelt, QuFTP |
| Protokoll för administration på distans | SNMP 2, SNMP 3, SFTP, TFTP, SSH, Telnet, HTTP, HTTPS |
| Kompatibilitet med nätverkstjänster | Apple File Protocol (AFP), FTP, Server Message Block (SMB), Microsoft CIFS, Network File System v3 (NFS v3), Network File System v4 (NFS v4) |
| Prestanda | Maximal poolstorlek: 5 PB Maximalt antal lagringspooler: 128 Maximal delad mappstorlek: 5 PB Maximalt antal delade mappar: 256 Maximal LUN-storlek: 1024 TB Maximalt antal LUN-mål: 256 Maximala FTP-anslutningar: 1024 Lokala användarkonton: 16000 Lokala gruppkonton: 512 Användar-/gruppkonton i domän: 200000 Systemlogg och aviseringscenter: 3000 händelser per sekund Virtuella värdar: 32 |
| Funktioner | Flyttalsenhet, Krypteringsmotor, inbyggd hårdvarutranskodning, stöd för SSD-cacheacceleration, GPU-genomströmning, Jumbo Frames-support, Lagringspool, SED-lagringspool, JBOD-expansion, VJBOD Cloud, iSCSI-tjänst, fiberkanalstjänst, file-based iSCSI LUN, block-based iSCSI LUN, LUN-mappning, LUN-maskering, WWPN Aliases Import/Export, FC Port Group, FC Port Binding, MPIO, LUN snapshot, automatisk nivåindelning, RAID Group, RAID Level Migration, RAID Expansion, Storage Pool Expansion, RAID Hot Spare, RAID Sync/Rebuild/Scrubbing, EXT4-filsystem, hitta diskenhet, Disk S.M.A.R.T. Scan, Disk S.M.A.R.T. datamigrering, Secure Erase, SSD-kant, SSD life estimation, Diskroaming, Diskstandby, Ögonblicksbild av volym, Lagringsprincip för ögonblicksbilder, Återställning av ögonblicksbild med självbetjäning, Snapshot Full Clone, Snapshot Replica / Vault, SSD read-only Cache, SSD read-write cache, SSD write-only cache, SSD Cache RAID, SSD-profileringsverktyg, Extern enhetshantering, MTP, filstation, Object Storage, FTP-server, domain security, Domain Controller, Windows ACL, Resource Monitor, Smart Fan, schema på/av, Virtual Switch, porttrunkering, VLAN-stöd, DHCP-server, security counselor, malware remover, 2-step verification, Allow/Deny List, Access Protection, Tjänstebindning, brandväggsskydd, Windows ODX, Qsync, HybridMount, hybrid backup-synkronisering, Hyper Data Protector, Boxafe, Qsirch, QuMagie, virusanalys, QVPN-tjänst, HD Station, LDAP server, SQL Server, Qfiling, tillägg för medieströmning, QmailAgent, QuWAN, DA Driver Analyzer, RADIUS-stöd, återställningsknapp, FXP-support |
| Krypteringsalgoritm | AES-NI, FIPS 140-2, 256 bitars AES, TLS 1.0, TLS 1.1, TLS 1.2, TLS 1.3 |
| Expansion/Anslutning |
| Expansionsfack | 10 (totalt)/ 10 (ledig) x hot-swap - 2.5" |
| Expansionskortplatser | 4 x DIMM 288-pin 2 x PCI Express 4.0 x8 |
| Gränssnitt | 2 x 2.5 Gigabit Ethernet 2 x Ethernet 10Gb 2 x USB 3.2 Gen 2 - Type A |
| Strömtillförsel |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Installerat antal | 2 |
| Max antal som stöds | 2 |
| Nätspänning | AC 100-240 V |
| Effekt | 350 Watt |
| Programvara / Systemkrav |
| NAS | QNAP QuTS hero h5.2.8 |
| Operativsystem erfordras | Apple macOS 10.10 eller senare, Ubuntu 14.04, CentOS 7.0, Red Hat Enterprise Linux 6.6, SuSE Linux 12 eller senare, IBM AIX 7, Oracle Solaris 10 eller senare, Microsoft Windows 7 / 8 / 10 / 11, Microsoft Windows Server 2008 R2, Microsoft Windows Server 2012, Microsoft Windows Server 2012 R2, Microsoft Windows Server 2016, Microsoft Windows Server 2019, Microsoft Windows Server 2022, Microsoft Windows Server 2025 |
| Tillverkarens garanti |
| Service och support | Begränsad garanti - 5 år |
| Mått och vikt (brutto) |
| Emballagets vikt | 12.41 kg |
| Miljöparametrar |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Luftfuktighet vid drift | 5 - 95% RH (non-condensing) |
|